Pomoc prawna pro bono dla protestujących po wyroku TK

Adwokaci z poszczególnych izb adwokackich w całym kraju oferują pomoc prawną pro bono dla protestujących przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 22 października br.

 

Białystok

Koordynatorem pomocy prawnej pro bono dla uczestników obecnych demonstracji z ramienia Izby Adwokackiej w Białymstoku jest adw. Anna Jaczun (602 662 551). Obecnie zaangażowanych jest około 30 osób.

Bielsko-Biała

Lista adwokatów świadczących pomoc prawną pro bono dla uczestników protestu kobiet (czytaj listę)

Bydgoszcz

Koordynatorem akcji pomocy jest adw. Michał Bukowiński. Pomocy prawnej udziela 27 członków bydgoskiej izby - adwokaci i aplikanci - na terenie Bydgoszczy, Inowrocławia, Nakła i Świecia. Protestujący potrzebujący prawnego wsparcia proszeni są o kontat z adw. Michałem Bukowińskim, tel. 608 553 337 lub adw. Beatą Lorkowską, tel. 501 098 759. Krótki poradnik dla osób zatrzymanych: (zobacz poradnik)

Częstochowa

Adwokaci i Aplikanci Adw. Izby częstochowskiej wyrazili gotowość  udzielenia doraźnej  pomocy prawnej dla zatrzymanych w protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020r.

Osoby potrzebujące takiej pomocy prosimy o kontakt z koordynatorem pod numerem tel. 515 798 491.

 

Gdańsk

Lista adwokatów Pomorskiej Izby Adwokackiej oraz Kujawsko - Pomorskiej Izby Adwokackiej zgłaszających gotowość udzielenia pomocy prawnej uczestnikom protestów

Lista aktualizowana jest na stronie Pomorskiej izby (zobacz stronę)

Adwokaci, którzy chcą dopisać się do listy proszeni są o kontakt z wicedziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej  adw. Markiem Aureliuszem Karczmarzykiem pod adresem marek.karczmarzyk@gmail.com.

 

Katowice

Koordynatorem akcji pomocy zatrzymanym protestującym jest adw. Marcin Nowak z Komisji Ochrony Prawnej ORA w Katowicach 600 223 463.

(czytaj listę)

Kielce

Listę adwokatów Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej deklarujących pomoc prawną uczestnikom protestów społecznych opublikowała także Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach.

(zobacz listę izby kieleckiej)

Koszalin
Lista adwokatów Izby Adwokackiej w Koszalinie świadczących pomoc prawną w związku z protestami

(zobacz listę)

Kraków

Okręgowa Rada Adwokacka współpracuje z ruchem Ogólnopolski Strajk Kobiet, przekazując im listę ok. 40 adwokatów chętnych do udzielania pomocy protestującym.

Koordynator akcji - adw. Katarzyna Frankiewicz-Burda 609 225 242. Lista adwokatów z izby krakowskiej (czytaj listę)

 

Lublin

Komisja Integracyjna "Kolektyw Koleżeński" przy ORA Lublin informuje, że adwokaci i aplikanci Izby udzielają pomocy prawnej osobom zatrzymywanym podczas protestów. Koordynatorkami są adw. Diana Estreich-Florkowska (nr poniżej) oraz adw. Agata Bicka - Cenzartowicz (nr tel. 500 211 702).

(zobacz lubelską listę)

 

Łódź

W izbie łódzkiej koordynatorem działań na rzecz pomocy protestującym jest adw. Zbigniew Bakalarczyk tel. 605 693 001.

(czytaj listę adwokatów z izby łódzkiej)

 

Olsztyn

Lista adwokatów olsztyńskiej izby adwokackiej deklarujących bezpłatną pomoc prawną uczestnikom protestów społecznych

(zobacz listę)

 

Opole

Lista adwokatów – członków Izby Adwokackiej w Opolu deklarujących pomoc prawną pro bono dla osób protestujących w związku z orzeczeniem TK z dnia 22 października 2020 r. w przypadku zatrzymań, jak i doradztwa w zakresie ochrony praw kobiet, znajduje się na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu i jest aktualizowana na bieżąco.

(zobacz stronę z uzupełnianą listą)

Płock

Koordynatorem pomocy prawnej pro bono dla uczestników obecnych demonstracji z ramienia Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku jest adw. Joanna Jabłońska (tel. 666 890 465). Koordynator mają do dyspozycji listę adwokatów, którzy zgłosili swój udział.


Poznań:

Koordynatorami akcji pomocy prawnej protestującym są:

Adw. Andrzej Jarosław Reichelt 693 710 250 (główny koordynator techniczny), adw. Katarzyna Golusińska 602 199 422 i adw. Agata Celmer 607 990 642

Osoby potrzebujące pomocy prawnej mogą dzwonić na te numery – koordynatorzy mają do dyspozycji listę ponad 50 adwokatów, którzy zgłosili swój udział. Kilkoro adwokatów uczestniczy też w protestach, by móc szybko udzielić wsparcia prawnego podczas ewentualnych zatrzymań.

Szczecin

Aktualna lista prawników deklarujących pomoc uczestniczkom protestów została udostępniona przez Bognę Czałczyńską, regionalną pełnomocniczkę Kongresu Kobiet:

Listę znaleźć można na stronie (zobacz stronę z listą)

 

Wałbrzych

Lista adwokatek i adwokatów deklarujących pomoc prawną osobom z powodu ich uczestnictwa w demonstracjach związanych z wydanym w dniu 22 października 2020 roku orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego

(czytaj listę)

 

Warszawa:

Akcja pomocy osobom protestującym w izbie warszawskiej koordynowana jest przez adw. Karolinę Gierdal i adw. Sylwię Gregorczyk-Abram. Na liście adwokatek i adwokatów zgłoszonych do pomocy jest ok. 70 osób. Numery do prawników rozdawane są w miejscach protestów.

Numery do prawników rozdawane są w miejscach protestów. Numer do pomocy prawnej (TYLKO SMSy) 722 196 139 - proszę w SMSie podać dane osoby zatrzymanej i miejsce zatrzymania.

Sekcja Praktyków Prawa Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zorganizowała 26 października szkolenie online dla adwokatów i aplikantów adwokackich "Obrona aktywistów zatrzymanych na ulicy - praktyczne wskazówki". Szkolenie prowadzili  adw. Marta Tomkiewicz i adw. Paweł Murawski'

 

Wrocław

Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu współpracuje z Uniwersytetem Wrocławskim, na stronie uczelni znajduje się informacja o prawach zatrzymanego oraz lista z numerami adwokatów i aplikantów adwokackich deklarujących pomoc prawną.

Link do poradnika: (zobacz link)

Lista adwokatów i radców prawnych, którzy mogą udzielić pro bono pomocy prawnej w przypadku zatrzymania w związku z akcjami obywatelskimi (zobacz listę)

 

Zielona Góra

Bezpłatne doradztwo w zakresie uprawnień i obowiązków związanych z uczestnictwem w odbywających się protestach, jak i podstawową pomoc w razie ewentualnych zatrzymań w związku z udziałem w takich protestach oferują adwokaci izby w Zielonej Górze:

Listę udostępnił wicedziekan Izby adw. Filip Woziński na profilu ORA w Zielonej Górze na Facebooku (zobacz profil ORA)

Chęć dołączenia do tej inicjatywy należy dokonać drogą mailową na adres biuro@adwokatura.zgora.pl

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry