Pomorska Izba zaprasza na inscenizację historycznego procesu Alberta Forstera

Pomorska Izba Adwokacka w ramach obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej organizuje inscenizację historycznego procesu Alberta Forstera, który odbył się w Gdańsku w 1948 r. Inscenizacja będzie miała miejsce 20 października w sali Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Forster, członek NSDAP i SS, został gdańskim gauleiterem na polecenie Adolfa Hitlera w 1930 roku. Do wybuchu wojny prowadził w mieście brutalną antypolską i antyżydowską politykę. Przed 1 września 1939 roku ogłosił się zwierzchnikiem Wolnego Miasta Gdańska, a później został mianowany przez Hitlera namiestnikiem Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Jego zadaniem było zespolenie miasta z Rzeszą. Forster był odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków i Żydów. Nie umknął sprawiedliwości. Amerykanie aresztowali zbrodniarza w sierpniu 1946 roku i przekazali Polakom. 5 kwietnia 1948 roku Niemiec stanął przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Gdańsku, który 29 kwietnia skazał zbrodniarza na karę śmierci. Wykonano ją 28 lutego 1952 roku w Warszawie.

Inscenizacja zostanie przeprowadzona przez aplikantów adwokackich Pomorskiej Izby Adwokackiej. Początek o godz. 10.00 w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, sala 101.

 


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry