Pomorskie obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury

Izba Adwokacka w Gdańsku organizuje pomorskie obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej 18 maja

Tego dnia o godzinie 14:00 w Parku Świętopełka w Gdańsku przy ul. Szerokiej zostanie zasadzone drzewo - tulipanowiec amerykański - który ma być trwałą pamiątką tej rocznicy. Sadzonka drzewa ma symbolizować szacunek Adwokatury dla swojej przeszłości oraz odważne i nowoczesne spoglądanie w przyszłość przez samorząd adwokacki.

Projekt zasadzenia drzewa pamiątkowego Odrodzonej Adwokatury Pomorska Izba Adwokacka realizuje wspólnie z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku. Sadzonka, która ma zostać zasadzona w Parku Świętopełka, będzie dosyć pokaźnym drzewem, ponieważ obwód jego pnia wyniesie około 20-25 cm, wysokość zapewne około 3 metrów. Liczymy na to, że dzięki tej inicjatywie Gdańsk zyska kolejne drzewo pamiątkowe, upamiętniającą ważną datę w historii powstania Niepodległego Państwa Polskiego, ale również zyska na tym przestrzeń publiczna i mieszkańcy Gdańska. Tulipanowiec amerykański jest niezwykle atrakcyjnym drzewem, kwietnie co roku w okolicach czerwca. Będzie to również pierwszy tulipanowiec zasadzony w trójmiejskiej przestrzeni publicznej.

Również 18 maja  o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się "Debata Wolność, Samorządność, Adwokatura - wiosna czy jesień?", która wzorować się będzie na tradycji Gdańskiego Areopagu Kultury. Podczas debaty głos zabiorą:

  1. prof. dr hab. Jerzy Zajadło - prawnik
  2. prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem - lekarz onkolog, radiolog
  3. Andrzej Zwara - adwokat
  4. dr hab. Monika Płatek, prof. UW - prawnik
  5. ks. Krzysztof Niedałtowski-  polski ksiądz rzymskokatolicki, teolog i religioznawca
  6. Marta Abramowicz - polska reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka
  7. prof. dr hab. Piotr Dominiak - ekonomista

Wszystkie osoby chętne do udziału w uroczystości proszone są o zgłoszenie swojego udziału poprzez formularz zgłoszeniowy:

(pobierz formularz)

 

Przed debatą, o godz. 16.30 zostanie wykonane pamiątkowe zdjęcie członków Pomorskiej Izby Adwokackiej.

Obchody 100-lecia adwokatury odbywają się na terenie całej Polski przez cały rok, ale Pomorska Izba Adwokacka główne uroczystości zaplanowała na 18 maja. Rok 2018 jest niezwykle ważny dla adwokatów, sto lat temu, 24 grudnia 1918 roku marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w przedmiocie statutu tymczasowego Palestry Państwa Polskiego. Tym samym, już w pierwszych dniach niepodległej Polski, powstał samorząd adwokacki, który do dziś wspiera adwokatów w wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry