Reportaż o adw. dr. R. Hrabarze – pokaz kinowy 28 maja


Izba Adwokacka w Katowicach zaprasza na uroczystą premierę pierwszego odcinka cyklu reportaży pt. „Archiwa Palestry”, która odbędzie się 28 maja o godz. 18.00 w Kinie Kosmos przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach. Bohaterem będzie adw. dr Roman Hrabar, który ocalił ponad 30 tys. polskich dzieci, uprowadzonych w czasie II wojny światowej.

„Archiwa Palestry” to cykl reportaży, który powstaje dzięki współpracy Izby Adwokackiej w Katowicach z Telewizją Polską. Pierwszy odcinek cyklu został poświęcony katowickiemu adwokatowi dr. Romanowi Hrabarowi i problematyce germanizacji polskich dzieci przez nazistów w okresie II wojny światowej.

Pomimo że od 1945 r., aż do swojej śmierci w 1996 r., dr Roman Hrabar mieszkał w Katowicach, to dla mieszkańców województwa, w tym niestety również dla wielu adwokatów, jest to postać praktycznie anonimowa.  
Tymczasem zasługi dr. Hrabara wykraczają daleko poza granice województwa śląskiego. Jak utrzymują historycy, odzyskał on ok. 33 tys. z 200 tys. uprowadzonych przez nazistów polskich dzieci. Był przy tym pierwszą osobą na świecie, która zdemaskowała kulisy działania zbrodniczych organizacji porywających dzieci, takich jak np. nazistowski Lebensborn.
To dzięki wysiłkom Hrabara, nazistowscy zbrodniarze usłyszeli wyroki skazujące ich na wieloletnie kary więzienia w ósmym z dwunastu procesów norymberskich tj. w procesie RUSHA. W reportażu można będzie zobaczyć m.in. nagrania z tego procesu.
Mec. Hrabar miał ponadto ogromny wpływ na prawodawstwo międzynarodowe. Dzięki jego staraniom wynaradawianie zostało uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości nie podlegającą przedawnieniu. Stało się tak na mocy konwencji ONZ z 1968 roku.

W produkcję „Archiwów Palestry” zaangażował się szereg instytucji, w tym również zagranicznych. Do najważniejszych należą Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Polskie Radio Katowice, Muzeum Historii Katowic,  Silesia Film, Filmoteka Śląska, Robert H. Jackson Center w Jamestown w stanie Nowy Jork czy  Australian Memorial War Museum. Partnerem finansowym projektu jest Naczelna Rada Adwokacka.

Warto również wspomnieć, że w czerwcu ukaże się drugi odcinek cyklu, poświęcony wybitnemu adwokatowi Jerzemu Kurcyuszowi i historycznemu już procesowi górników z kopalni „Piast” w Bieruniu. W kolejnych miesiącach premiery doczekają się następne odcinki, w tym poświęcone m.in. adw. Władysławowi Pałce czy adw. Józefowi Witczakowi.
Wszystkie odcinki cyklu zostaną wyemitowane na antenach Telewizji Polskiej. O datach i godzinach emisji poinformujemy w odrębnych komunikatach.

Autorem i pomysłodawcą „Archiwów Palestry” jest Paweł Matyja, członek Izby Adwokackiej w Katowicach i jednocześnie wieloletni dziennikarz m.in. TVP i Dziennika Gazety Prawnej. Realizując reportaż poświęcony mec. Hrabarowi dotarł m.in. do uprowadzonych przez nazistów dzieci, które wróciły do Polski dzięki staraniom dr. Hrabara, jak również do osób, które nie wiedząc kim są i skąd pochodzą, już jako dorośli ludzie, dzięki dr. Hrabarowi, odzyskały własną tożsamość. Osoby te, znajdujące się dziś w podeszłym już wieku, mimo kilometrów dzielących ich od Katowic obiecały pojawić się  na premierze osobiście.

Wstęp bezpłatny. Po premierze przewidziany jest poczęstunek.

 

(zobacz trailer reportażu)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry