Setny jubileusz i medal marszałka dla adw. Jana Junka

Adw. Jan Junk został uhonorowany marszałkowskim srebrnym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranienis za zasługi dla województwa.  Medal odebrał 29 maja, w rocznicę swoich setnych urodzin.

Nestor bydgoskiej adwokatury urodził się 29 maja 1920 r. w Toruniu jako syn Kazimierza Junka i Lucyny zd. Żakowskiej. Tam ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Egzamin zawodowy złożył w 1955 r. Na przestrzeni stu lat mecenas był nie tylko świadkiem wielkich wydarzeń historycznych i przemian społecznych, ale i ich aktywnym uczestnikiem m.in. jako żołnierz AK ps. "Jurand". Przez całe życie był również zaangażowany w życie samorządu adwokackiego. Wychował całe pokolenia adwokatów, z którymi chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i mądrością życiową. Praktykę adwokacką uprawiał do 1983 r. Mimo sędziwego wieku mecenas nadal jest bardzo obecny w  życiu bydgoskiej palestry. Zawsze życzliwy i uśmiechnięty. Brak soli i cukru oto jego przepis na długowieczność, doskonałą formę i młody wygląd.  

Odznaczenie wręczył Jubilatowi wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Ostrowski. Gratulacje przekazał także Roman Jasiakiewicz, radny sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego, członek bydgoskiej palestry. Życzenia w imieniu Koleżanek i Kolegów z Bydgoskiej Izby Adwokackiej złożyła mecenasowi adw. Justyna Mazur, dziekan ORA Bydgoszcz.

- Dla nas jest Pan Mecenas postacią wyjątkową. Jesteśmy pełni podziwu dla Pana osiągnięć zarówno jako prawnika, jak i żołnierza zaangażowanego w obronę kraju. Dla wielu pokoleń adwokatów pozostanie Pan na zawsze mentorem oraz niedoścignionym wzorem do naśladowania. - mówiła dziekan.

- Jest Pan dla nas “żywą historią”,  a jednocześnie człowiekiem zawsze życzliwym i pogodnym, chętnie dzielącym się swoim ogromnym doświadczeniem zawodowym i życiowym. To dla nas prawdziwy zaszczyt mieć taką Postać w bydgoskiej Izbie. - dodała.

List gratulacyjny dla Jubilata przesłał adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. "Sto lat Pańskiego życia to czas wielkich historycznych i społecznych przemian zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Był Pan Mecenas nie tylko świadkiem tych wydarzeń, ale ich czynnym uczestnikiem – jako żołnierz Powstania Warszawskiego i jako adwokat, który wychowywał kolejne pokolenia adwokackie." - napisał prezes NRA - "Jestem wzruszony i dumny z tego, że w szeregach polskiej Palestry znalazł się ktoś taki, jak Pan Mecenas – oddany Ojczyźnie patriota, znakomity adwokat, życzliwy i szczery człowiek."

(czytaj list prezesa NRA)Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego. Autor Filip Kowalkowski.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry