Sto karykatur na 100-lecie Adwokatury - wystawa w Krakowie

100 karykatur znanych, polskich adwokatów na 100-lecie Odrodzonej Adwokatury Polskiej - to pomysł na niezwykła wystawę, która była elementem VIIIDni Kultury Adwokatury Polskiej w Krakowie. Karykatury autorstwa Tytusa Byczkowkiego można kupić, a dochód ze sprzedaży wesprze Fundację Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu „O ZDROWIE DZIECKA”.

Dziekan Krakowskiej Izby Adwokackiej, adw. Paweł Gieras, zaproponował znanemu karykaturzyście Tytusowi Byczkowskiemu stworzenie 100 karykatur na 100–lecie Adwokatury Polskiej. Efekt pracy artysty można było podziwiać podczas wernisażu w Klubie Adwokata 25 października, w ramach VIII Dni Kultury Adwokatury Polskiej w Krakowie.

Karykatury można kupić, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu „O ZDROWIE DZIECKA”.

 - Często jesteśmy kojarzeni z powagą sali sądowej i wagą podejmowanych w sądzie spraw. Jednak jako adwokaci jesteśmy ludźmi, którzy mają do siebie i swojej pracy dystans. Poprzez wystawę chcemy właśnie to pokazać. Z wystawą łączy się także cel charytatywny, co tym bardziej cieszy, kiedy możemy w ten sposób pomóc chorym dzieciom – mówi dziekan ORA w Krakowie, adw. Paweł Gieras.

Tytus Byczkowski, twórca karykatur, to poznański artysta – malarz, przede wszystkim portrecista i karykaturzysta. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W dorobku ma 16 wystaw indywidualnych malarstwa (w tym również pejzażu), 18 wystaw indywidualnych karykatury portretowej, oraz kilka wystaw zbiorowych na terenie kraju. Jako rysownik przez kilka lat brał udział w ogólnopolskich programach telewizyjnych „Kawa czy herbata” (TVP1) i „Wokół wielkiej sceny” oraz w kilku programach telewizji lokalnej. W TV Biznes prowadził swój autorski, cykliczny program „Słówkiem i kreską”. Artysta prowadzi również działalność publicystyczną, czego owocem były artykuły z ilustracjami w prasie lokalnej oraz w kilku ogólnopolskich tygodnikach. W niektórych dziennikach lokalnych publikuje cykle karykatur znanych sylwetek danego regionu.

Podczas wernisażu adw. Gieras uhonorował adw. Stanisława Estreicha, dziekana ORA w Lublinie, odznaką „Złotego Pawiego Pióra”, przyznawaną przez Krakowską Izbę Adwokacką adwokatom spoza tej izby za szczególną przyjaźń i zasługi na jej rzecz.

Wystawę karykatur można oglądać w Klubie Adwokata im. adw. Janiny Ruth Buczyńskiej w Krakowie, przy ul. Sławkowskiej 1.


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry