Upamiętnienie zwycięskiej Bitwy białostockiej


Przedstawiciele białostockiej adwokatury wzięli udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem 96. rocznicy Bitwy białostockiej.

Przed pomnikiem ofiar bolszewickiego mordu 1920 roku 21 sierpnia br. odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy uczestniczących w bitwie z 22 sierpnia 1920 roku. Delegacji białostockiej palestry przewodniczył adw. Tadeusz Kołodko, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku. W uroczystości wzięła udział także przedstawicielka prezydium Rady adw. Agnieszka Krakówka–Górska. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego Izby Adwokackiej w Białymstoku.

Wcześniej białostoczanie mogli obejrzeć rekonstrukcję bitwy. W przedsięwzięciu wzięli udział  piechurzy, konnica, wóz pancerny oraz oryginalny, dwupłatowy samolot z epoki.

Bitwa białostocka odbyła się 22 sierpnia 1920 roku. Była to jedna z najważniejszych bitew w trakcie wojny polsko–bolszewickiej i największa bitwa stoczona w Białymstoku. Mimo znacznej przewagi liczebnej wojsko radzieckie zostało rozbite przez polskich żołnierzy. Cios zadany sowietom w Białymstoku przyczynił się do ostatecznej klęski wojsk radzieckich i zahamowania bolszewickiej ofensywy na Europę.

 

Adw. Marcin Fidura

Izba Adwokacka w Białymstoku

                                                           

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry