W Płocku odsłonięto pomnik Tadeusza Mazowieckiego

W Płocku odsłonięto pomnik upamiętniający pierwszego premiera III RP – Tadeusza Mazowieckiego. Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku wsparła finansowo tę inicjatywę.

11 września 2019 r. w Płocku, w przeddzień zaprzysiężenia pierwszego niekomunistycznego rządu RP w 1989 r., na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki, odsłonięto pomnik – ławeczkę premiera na Wzgórzu Tumskim (przed budynkiem Sądu Okręgowego w Płocku). W uroczystości wzięli udział synowie Premiera Adam i Wojciech.

Tadeusz Mazowiecki to płocczanin, absolwent najstarszej w Polsce szkoły (1180r.) – Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego. Pomnik powstał z inicjatywy mieszkańców Płocka i z zebranych przez Społeczny Komitet Upamiętnienia Tadeusza Mazowieckiego środków finansowych. Członkiem Komitetu był m.in. adw. Wojciech Skorupski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku, zaś ORA jednym ze sponsorów.

Wydarzenie to zostało poprzedzone żywą lekcją historii dla młodzieży z płockich liceów. W pięknej i zabytkowej auli Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego paneliści: prof. dr hab. Andrzej Friszke, byli ministrowie prof. dr hab. Aleksander Hall i Waldemar Kuczyński oraz ambasador w byłym ZSRR Stanisław Ciosek przybliżyli młodzieży wydarzenia lat 1980–1990 i znaczącą rolę Tadeusza Mazowieckiego w tworzeniu demokratycznego państwa prawa. Ich wystąpienia uzupełnili specjalni goście Prezydent PR Bronisław Komorowski i redaktor Adam Michnik.

Opracowała

Adw. Joanna Kaczorowska

Wicedziekan ORA w Płocku


Warning: Division by zero in /serwis_adw_new/newsletter_strona/page/views/bloki.php on line 167

Warning: Division by zero in /serwis_adw_new/newsletter_strona/page/views/bloki.php on line 169
Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry