We Wrocławiu będzie skwer adw. Zbigniewa Rysia

Skwer przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu będzie nosił imię adwokata Zbigniewa Rysia, kuriera i oficera Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą skweru odbędzie się 9 czerwca o godzinie 14.00.    

Z inicjatywą upamiętnienia w ten sposób mecenasa Rysia wystąpiła jego rodzina, wspierana przez ORA we Wrocławiu i Prezydium NRA (czytaj: Adwokaci chcą we Wrocławiu ulicy upamiętniającej adw. Zbigniewa Rysia) Decyzję o nadaniu imienia skwerowi u zbiegu ulic Podwale i Sądowej podjęli radni Miasta Wrocławia w marcu br.

Wrocław jest drugim miastem, które upamiętniło Zbigniewa Rysia. Od września ubiegłego roku imię rodzeństwa Zbigniewa i Zofii Rysiów nosi bulwar nad rzeką Kamienicą  w Nowym Sączu.

Adwokat Zbigniew Ryś to wybitna postać w dziejach Adwokatury Polskiej, zasłużony w walce o niepodległość Ojczyzny. Urodził się w 1914 roku w Dzikowie pod Tarnobrzegiem, ale dzieciństwo i młodość spędził w Nowym Sączu. Przed II wojną światową był komendantem placówki Straży Granicznej. W czasie II Wojny Światowej będąc żołnierzem AK przeprowadzał jako kurier członków podziemia z Nowego Sącza przez Tatry do Budapesztu. Pokonał tę trasę 108 razy, między innymi z Janem Karskim. Słynnego kuriera Państwa Podziemnego uwolnił też z rąk Gestapo w brawurowej akcji przejęcia Kurskiego z sądeckiego szpitala. Od 1944 roku do końca wojny był kierownikiem łączności na kraj w Bazie łączności „Romek” w Budapeszcie. Po wojnie podzielił los pokolenia akowców – bez wyroku sądu przez osiem miesięcy przebywał w areszcie, przez wiele lat nie mógł też uzyskać wpisu na listę adwokatów. Adwokatem izby adwokackiej we Wrocławiu został dopiero w roku 1962. Wielokrotnie odznaczany za męstwo i waleczność na służbie, w tym Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari. Jego siostrą była znana aktorka Zofia Rysiówna. Adw. Zbigniew Ryś zmarł w roku 1990. 


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry